Produktbeskrivning
Kammar 400-2125EC
KAMMAR är avsedd för placering i ventilationsaggregats tryckkammare. KAMMAR är direktdriven av en EC-motor i ytterrotorutförande. På grund av ytterrotormotorns design har fläkten en kort längd vilket gör den lättinstallerad i befintliga ventilationsaggregat. Fläktens låga rektangulära frontplatta innebär att KAMMAR kan installeras i låga ventilationsaggregat. Stolparna bidrar till fläktens stabilitet och fungerar som handtag vid transport. KAMMAR levereras med tätlist på frontplattan som standard. I leveransen ingår tryckuttag (-) och (+) inklusive dekaler, 3m silikonslang för tryckuttagen, övertrycksdekal samt luftflödesdiagram. Det finns även ett 3m kablage för snabb igångkörning och skiljevägg FLEXI som tillbehör.Specifikation
| Specifikation | |
| Spänning | 3~380-480 VAC |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 1,63 A |
| Effekt | 1,55 kW |
| Varvtal | 2125 rpm |
| K-faktor inloppskona | 52,7 (l/s) |
| Temperaturområde | -20-+40°C |
| Motor | EC-motor med inbyggt motorskydd |
| Kapslingsklass | IP54 |
| Material - fläkthjul | Plast |
| Material - stativ | Magnelis |
| Monteringsläge | Horisontell axel |
| Minsta installationshöjd med dukstos | 507 mm |
| Minsta installationshöjd med tätningslist | 487 mm |
| Vikt | 18 kg |
Diagram
Ritning
Med dukstos
Kopplingsschema
Dokumentation
För att kunna läsa och skriva ut PDF filer behöver du Acrobat Reader. Du kan ladda ner programmet kostnadsfritt nedan.


