Produktbeskrivning
Kub 560-1960EC
KUB är en stapelbar, ljudisolerad fläkt för montering i sug- eller tryckkammare. KUB är direktdriven av en EC-motor i ytterrotorutförande. Fläkten är utdragbar bakåt för service. Det är mycket enkelt att dra ut fläkten helt, detta innebär att framtranporten underlättas. Kablage finns som tillbehör.Specifikation
| Specifikation | |
| Spänning | 3~380-480 VAC |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 9,8 A |
| Effekt | 6,4 kW |
| Varvtal | 1960 rpm |
| K-faktor inloppskona | 101,5 l/s |
| Temperaturområde | -25-+40°C |
| Motor | EC-motor med inbyggt motorskydd |
| Kapslingsklass | IP54 |
| Material - fläkthjul | Aluminium |
| Material - stativ | Aluzinkbehandlad stålplåt |
| Monteringsläge | Horisontell axel |
| Vikt | 90 kg |
Diagram
Ritning
Kopplingsschema
Dokumentation
För att kunna läsa och skriva ut PDF filer behöver du Acrobat Reader. Du kan ladda ner programmet kostnadsfritt nedan.


