Produktbeskrivning
Modul 450-1800EC
MODUL är avsedd för placering i ventilationsaggregats tryckkammare. MODUL är direktdriven av en EC-motor i ytterrotorutförande. På grund av ytterrotormotorns design har fläkten en kort längd vilket gör den lättinstallerad i befintliga ventilationsaggregat. Fläktens roterande delar är upphängda på ett vibrationsisolerande stativ. MODUL skall installeras med vertikal axel. Skall axeln vara horisontell används fläkten KAMMAR.Specifikation
| Specifikation | |
| Spänning | 3~380-480 VAC |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 2,9-2,3 A |
| Effekt | 1,8 kW |
| Varvtal | 1800 rpm |
| K-faktor inloppskona | 54,7 l/s |
| Temperaturområde | -20-+40°C |
| Motor | EC-motor med inbyggt motorskydd |
| Kapslingsklass | IP54 |
| Material - fläkthjul | Komposit |
| Material - hölje | Aluzinkbehandlad stålplåt |
| Monteringsläge | Vertikal axel |
| Vikt | 26 kg |
Diagram
Ritning
Kopplingsschema
Dokumentation
För att kunna läsa och skriva ut PDF filer behöver du Acrobat Reader. Du kan ladda ner programmet kostnadsfritt nedan.
