Produktbeskrivning
Kanal 250-3080EC
KANAL är en fläkt avsedd för kanalanslutning av ut- och/eller inlopp. Fläkten är isolerad med 50 mm mineralull och hela insidan är plåtinklädd. Genom att stativet med vibrationsdämpare är monterat inne i lådan behövs inga dukstosar och dämpare på utsidan. KANAL finns i två huvudutförande, med dörr kortsida och med dörr långsida. Utloppet går att flytta, se beskrivning i PDF-fil under fliken ritning. Underslagen kan monteras bort om intransportvägen eller utrymmet där fläkten skall monteras är trångt.Specifikation
| Specifikation | |
| Spänning | 1~200-277 VAC |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 2,6-1,9 A |
| Effekt | 0,5 kW |
| Varvtal | 3080 rpm |
| K-faktor inloppskona | 16,7 l/s |
| Temperaturområde | -20-+55°C |
| Motor | EC-motor med inbyggt motorskydd |
| Kapslingsklass | IP54 |
| Material - fläkthjul | Komposit |
| Material - hölje | Aluzinkbehandlad stålplåt |
| Monteringsläge | Vertikal eller horisontell axel |
| Vikt | 23kg |
Diagram
Ritning
KANAL med dörr kortsida
KANAL med dörr långsida
Kopplingsschema
Dokumentation
För att kunna läsa och skriva ut PDF filer behöver du Acrobat Reader. Du kan ladda ner programmet kostnadsfritt nedan.




